Pohodlie domova alebo pôrodnica?

26. januára 2017, Lenka, Pôrod

 

Posledné roky sa v médiách mimoriadne často skloňuje téma domácich pôrodov. Nastal čas návratu do našej minulosti? Legislatíva sa na to pozerá šalamúnsky.
Domáci pôrod nie je na Slovensku nijak právne upravený. Sto právnikov, stojeden názorov. Jeden výklad hovorí, že oficiálne a plánovane takto rodiť by žena nemala. Na druhej strane, čo nie je v zákone dovolené nie je ani exaktne zakázané. V praxi by to ani nešlo. Čo ak to na ženu „príde“ tak rýchlo, že z domu ani nestihne odísť a porodí? Polícia by ju za rýchly pôrod ťažko naháňala. Rovnako ako mamičku, ktorá porodila v aute. No ani pôrody v aute predsa naše zákony nepoznajú… Faktom ale zostáva, že neexistujú jasné hranice, ktoré by určili zodpovednosť alebo vyvodenie dôsledkov. A to platí aj pre domáce pôrody.

Keď si to naplánujete

Plánovaný pôrod doma je, keď sa budúci rodičia rozhodnú zodpovedne a vedome pre domáci pôrod. Majú dokonalú dôveru v seba, svoje dieťatko a celý pôrod. Kriticky zvážia svoj zdravotný stav, schopnosti, priania a zdravie svojho bábätka. Vedia, že žena vie porodiť a dieťatko sa vie narodiť. Rovnako vedia, že môžu nastať z minúty na minútu komplikácie, kedy bude nutný prevoz do nemocnice.

Môže to byť aj inak

O neasistovaný domáci pôrod ide, keď nie je prítomný zdravotník, zväčša ani iná osoba a žena rodí sama. Áno, sú aj také, dokonca aj v našich zemepisných šírkach. Väčšina žien si ale volí pôrod asistovaný. Pri asistovanom pôrode doma je vyškolený a skúsený zdravotný pracovník, ktorý je schopný adekvátne zvážiť, kedy je nevyhnutné ísť do pôrodnice. Otázkou zostáva, či je na našom území niekto v tomto smere adekvátne skúsený.

PRE pôrod doma

Mnohé ženy sú nespokojné so stavom slovenských pôrodníc. Preto sa zvyšuje „pôrodná turistika“ i počet plánovaných pôrodov doma. U našich rakúskych aj českých susedov to možné je. Ale s pomocou kvalifikovaného zdravotného personálu. Ten dokáže posúdiť, kedy je naozaj bezpečné zostať doma a kedy treba ísť do nemocnice. Vopred zazmluvnená pôrodná asistentka (hradená aj zo zdravotného poistenia matky) s rodičmi preberie všetky možnosti a v prípade komplikácií ich odprevadí do nemocnice.

Dôvodov prečo chcú ženy rodiť doma je viac – rešpektovanie jedinečnosti rodičky a dieťatka, pôrod bez zbytočných lekárskych zásahov, zachovanie intimity a prianí rodičky, pôrod vo svojom tempe bez zbytočného manipulovania a zastrašovania, neoddeľovanie maminky a bábätka, sloboda v pohybe a polohe, možnosť byť počas celého priebehu pôrodu s partnerom, nerušenie denných rytmov… Domáci pôrod je jednoducho individuálny, taký ako si ho žena naplánuje. V nemocniciach to býva často „pásová výroba detí“. Aj toto im často vyčítajú matky v rôznych prieskumoch o kvalite pôrodníc.

PROTI pôrodu doma

Pri domácom pôrode si treba uvedomiť, že v momente ako nastanú komplikácie je čas ísť do nemocnice. Niekedy môže ísť aj o minúty, ktoré rozhodnú o zdraví matky alebo dieťatka. Presun preto môže byť problém. Vždy je samozrejme možnosť zavolať si sanitku. Musím však podotknúť, že naše sanitky nie sú bežne vybavené pre záchranu novorodenca.
Kým po pôrode v nemocnici máte „všetko pod jednou strechou.“ Z domu ale musíte všetko vybavovať sama. Dieťatko potrebuje rodný list. Preto musíte ísť do troch pracovných dní od pôrodu na matriku. Áno, to zvládne aj otecko. Komplikovanejšie je to s druhou povinnosťou. Stále totiž ostáva otázka, kto po domácom pôrode skontroluje zdravotný stav bábätka. Či nájdete ochotného pediatra, ktorý k Vám domov príde. A takisto neskôr urobí dieťatku všetky potrebné vyšetrenia. Väčšinou sa stáva, že s novorodencom musia mamičky po domácich pôrodoch chodiť po ambulanciách.

Poznámka zo zákona:

„V § 2 ods. 3 zákonov NR SR č. 576/2004 Zbierky zákonov o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je v základných pojmoch ustanovená neodkladná zdravotná starostlivosť, pričom sa za neodkladnú starostlivosť považuje aj zdravotná starostlivosť poskytovaná pri pôrode. Vychádzajúc z toho zákonného ustanovenia je zrejmé, že žena môže rodiť kdekoľvek s tým, že jej bude poskytnutá neodkladná zdravotná starostlivosť, teda aj v prirodzenom prostredí (doma). Znamená to, že na Slovensku legislatívne nie je zakázané žene rodiť doma a nie je ani legislatívne ustanovené, aby žena rodila len v zdravotníckom zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti.“

Linky:

http://niesomovca.sk/porody-doma-ako-vidia-gynekologovia-porodne-asistentky

http://www.prirodzene-materstvo.sk/porod/planovany-domaci-porod/

http://www.homebirth.org.uk/

http://cfmidwifery.org/

http://www.pdcap.cz/Texty/PDF/Brozura_Por_doma.pdf

Žiaľ, v poslednom čase je pre mňa nemožné prihlásiť sa do debaty, takže v prípade akýchkoľvek postrehov ma kontaktujte:     https://www.facebook.com/aporodna/