Kedy je optimálny čas na dieťatko?

22. januára 2017, Lenka, Pred otehotnením

 

 Mnohé z vás určite premýšľali nad touto otázkou. A pri najväčšej chuti a najlepšej vôli to občas dopadne celkom inak. Ideálnych podmienok určujúcich vhodný čas pre tehotenstvo býva skutočne veľa. Od kariérnych, cez vzťahové, ekonomické, sociálne… Ale ak máte stabilného partnera, prácu, máte zabezpečené aspoň základné životné podmienky, máte chuť mať dieťatko, prečo nie?
Vek 
Z biologického hľadiska doktori odporúčajú neodkladať materstvo príliš dlho. Obdobie, kedy žena fyzicky a mentálne dozrieva a je pripravená mať rodinu je 18-25 rokov. S pribúdajúcim vekom nám klesá možnosť spontánneho oplodnenia a zvyšuje sa riziko komplikácií.
Ekonomická situácia
Tehotenstvo nám do vyššieho veku posúva aj  ekonomické zabezpečenie, ktoré je veľmi individuálne. So svojou materiálnou situáciou bývame spokojné medzi 25.- 35.tym rokom života. Bežná domácnosť minie 12-25% svojho príjmu na veci spojené s dieťatkom, pokiaľ ste spokojní, smelo do toho.
Ako je to s plodnosťou?
Od skončenia fyzického vývoja do cca 30-tky by malo naše oplodnenie prebehnúť bezproblémovo. Po 30.tom roku sa však vaječníky rýchlejšie vyčerpávajú a tým sa znižuje plodnosť, ktorá sa značne prehlbuje v 35.ke a naďalej výrazne klesá.
Aký vplyv má vyšší vek na tehotenstvo?
U mladšej prvorodičky zväčša prebieha tehotenstvo bezproblémovo, kým u 40.tničky treba myslieť na viaceré potenciálne komplikácie. Staršie ženy častejšie vstupujú do tehotenstva s už prebiehajúcimi ochoreniami ako cukrovkou, vysokým krvným tlakom, poruchou zrážanlivosti krvi… Rovnako viac sa u nich prejavuje cukrovka zapríčinená tehotenstvom, ochorenia pečene, stúpajúci krvný tlak, ochorenia obličiek.. Vo vyššom veku mávame väčší výskyt spontánnych potratov. Častejšie sa tu vyskytuje aj nedostatočná výživová schopnosť placenty.
Čím sme staršie, tým menej sú tkanivá odolné proti rôznym mutagénnym (gény ovplyvňujúcim) faktorom a vo väčšom meradle prichádza k náhodnej mutácii.
 Bábätká starších matiek bývajú častejšie postihnuté Downovým syndrómom (neliečiteľné chromozómové ochorenie). Vo veku 40 rokov stúpa riziko tohto ochorenia na 1: 109.
Ako je to s pôrodom vo vyššom veku?
Vo vyššom veku sú pre nás náročnejšie posledné týždne tehotenstva. Ako staršie rodíme o niečo skôr. Vekom sa nám rovnako znižuje pružnosť pôrodných ciest vedúca k poruchám otvárania a teda k častejšiemu ukončeniu tehotenstva cisárskym rezom. Zväčša si cisársky rez vypýtajú aj samotné maminky, ktoré sú vekom úzkostlivejšie. Pôrody rodičiek po 40.tke bývajú dlhšie. Bábätká takýchto žien mávajú nižšiu pôrodnu hmotnosť.
Takže skúste materstvo veľmi neodkladať a nech už pre vás príde vhodný čas kedykoľvek, prajem vám najmä veľa zdravia.