Krvné skupiny, Rh faktor a tehotenstvo

10. januára 2017, Lenka, Tehotenstvo

 

Zistila som, že mám s manželom rovnakú krvnú skupinu, “ ozvala sa mi s panikou jedna mladá žena. „Čo teraz? Bude to problém keď budeme chcieť dieťa? Môžeme spolu vlastne dieťa mať? Čítala som na fórach, že je to problém“ Dodala ešte panickejšie. Povery a mýty v hlave ešte podporuje „doktor Internet“ a modré koníky so scestnými diagnózami. Neriaďte sa tým. Tu je moja odpoveď:

Žijeme v 21.-om storočí.  To, čo bol kedysi problém dokáže riešiť moderná medicína. Rovnaká krvná skupina, ale problém nie je. To, čo vám, kedysi hovorila mamina platilo tak maximálne o Rh faktore. A aj to, je dnes už vyriešené. Ale poďme poporiadku:

Čo problém nie je ani nikdy nebol je kombinácia rovnakých krvných skupín. Je úplne jedno, či ste obaja 0, A, B, AB. V tomto ohľade je úplne jedno,  akú kombináciu krvných skupín máte. Nijaká kombinácia nespôsobí, že sa narodí poškodené bábätko alebo nastanú komplikácie. A rovnako nie je žiadna z kombinácií lepšia. Stručne povedané – chlapa si podľa krvnej skupiny naozaj vyberať nemusíte.

Čo problém mohol byť a už nie je sú tzv. Rh faktory. Krv vám vyšetrí gynekológ, najneskôr keď otehotniete. Kľúčové je, ak vám vyjde negatívny (-) Rh faktor. Vtedy musí doktor overiť aj faktor otca. Ak je pozitívny (+), vaše telo by si mohlo začať vytvárať protilátky proti dieťatku. Toto bol ten problém, o ktorom vám matky a staré matky rozprávali. Dnes ho vyrieši injekcia. Po vaginálnom pôrode sa odoberie a vyšetrí krvná skupina a Rh faktor vášho bábätka. Ak je dieťatko Rh pozitívne, pichnú vám injekciu (ľudský immunoglobulín anti-D). Po cisárskom reze dostanete dokonca väčšie množstvo aktívnej látky.

V oboch prípadoch sa to robí preto, že pôrodom alebo operáciou sa môže dostať do kontaktu krv matky a dieťaťa (pri cisárskom reze vo väčšej miere, preto vtedy pichajú aj viac účinnej látky). V zásade by ani toto nebol problém, až kým otehotniete druhý, tretí, štvrtý krát.. Protilátky, ktoré sa vo vašej krvi vytvorili po prvom pôrode by totiž mohli spôsobiť v ďalšom tehotenstve veľké komplikácie. Injekciu musíte dostať do 72 hodín od pôrodu.

Rovnako vám ju pichnú po odbere plodovej vody, spontánnom, či umelom potrate.

Takto som to vysvetlila aj mladej mamičke a panika ju prešla. Dúfam, že podobne je to aj u vás.

A ešte bonus na záver:

Dedičnosť krvných skupín a Rh faktora
   Výpočet pravdepodobných krvných skupín vášho dieťatka existujú jednoduché rovnice, avšak v tabuľke dolu máte rovno výsledky 🙂
Na zdedenie pozitívneho Rh faktora od jedného z rodičov má bábätko 50%-nú pravdepodobnosť.

2017-01-08_21-57-09