Založ si blog

Obmedzenie zásahov do pôrodu

Pri nízkorizikovom tehotenstve by pôrodníci a ďalší poskytovatelia starostlivosti o rodičku mali zvážiť zásahy do pôrodu ako najnovšie zverejnila The American College of Obstetricians and Gynecologists  (ACOG).

Praktici dbajú na záujmy rodičiek a detí, ale v mnohých prípadoch sú ich záujmy obmedzované kvôli relatívne zbytočným zásahom do pôrodu alebo používaniu techník na kontrolu pôrodu. „Tieto nové odporúčania ponúkajú poskytovateľom starostlivosti možnosť prehodnotiť nutnosť pôrodníckych praktík, ktoré majú len neistú výhodu u žien s nízkym rizikom pri pôrode. Ak je to vhodné, poskytovatelia sú vyzývaní, aby zvážili využitie prístupov s nižším počtom zásahov pri zdravom tehotenstve, aby zvýšili spokojnosť žien s pôrodom.“ ako sa vyjadril Jeffrey L. Ecker , MD, vedúci oddelenia v Massachusetts General Hospital.

Čo znamená „nízkorizikové“ sa bude líšiť v závislosti od konkrétnej rodiacej ženy a medicínskych podmienok, ale všeobecne zahŕňajú klinický scenár, kedy žena rodí v plánovanom termíne a má nekomplikovaný priebeh tehotnosti. U týchto žien v raných fázach pôrodu treba popracovať na ich upokojení, pričom zdravotníci môžu zvážiť oneskorenú hospitalizáciu, kým je rodička otvorená na päť až šesť centimetrov. Rodičky, u ktorých sa pôrod vyvíja normálne a nevyžaduje vnútorné monitorovanie plodu, nie je nutné umelo praskať plodové obaly. V prípade, že u rodičky príde v termíne pôrodu k predčasnému odtoku plodovej vody, zdravotník môže namiesto vyvolávania pôrodu zvoliť vyčkávaciu taktiku, ak nie sú prítomné žiadne dôvody na urýchlenie pôrodu, či už zo strany matky alebo dieťaťa.

Odporúčania tiež zdôrazňujúujú, že ženy majú prospech z nepretržitej citovej podpory a využívaní nefarmakologických metód tlmenia bolesti. Podpora poskytovaná vyškolenými zdravotnými pracovníkmi alebo dulami bola spojená so zlepšením pôrodných výsledkov, vrátane skrátenia dĺžky pôrodu a menším počtom cisárskych rezov. Okrem ponúkania liekov alebo epidurálnej anestézie (PEDA), kvôli zmierneniu bolesti pri pôrode, by lekári mohli ponúknuť ženám ďalšie techniky, ako je masáž, ponorenie do vody v prvej dobe pôrodnej alebo relaxačné techniky. Úplná absencia a odstránenie bolesti, nie je to jediné, čo má pre rodičky hodnotu. Skôr než len sledovanie stupnice bolesti je odporúčané hodnotiť pôrod aj z ďalších faktorov.

„Techniky ako je epidurálna anestéza (PEDA) síce môžu zmierniť bolesť, ale nemusia zmierniť úzkosť alebo utrpenie,“ povedal Tekoa L. King, CNM, MPH, člen ACNM. „Poskytovanie citovej podpory a jej mechanizmov preukázali pozitívne výsledky, preto sa odporúča, aby zdravotníci dodržiavali včlenenie podporných osôb (otecko, kamarátka, dula, matka..). Táto stratégia je prospešná pre rodičky a nákladovo efektívnejšia pre nemocnice práve kvôli nižšiemu počtu cisárskych rezov a skráteniu dĺžky pôrodu. Je dôležité, aby pôrodné asistentky, pôrodníci a ďalší personál podporovali ženy pri pôrode citovo aj fyzicky. „

K ďalším odporúčaniam pre nízkorizikové tehotenstvá patrí možnosť prerušovaného, namiesto neustáleho monitorovania srdcového tepu plodu, tzv. CTG záznamom (pokiaľ je to možné), taktiež časté zmeny polohy pri pôrode môžu pomôcť rodičke a napomahájú optimálnej polohe dieťaťa. Ďalšie z odporúčaní je dopriať žene, aby používala vlastnú techniku tlačenia.

Stanovisko výboru, „Prístupy k obmedzeniu zásahu počas pôrodu,“ # 687 bude k dispozícii vo februári 2017 vo vydaní gynekológie a pôrodníctva.

www.acog.org

 

Žiaľ, v poslednom čase je pre mňa nemožné prihlásiť sa do debaty, takže v prípade akýchkoľvek postrehov ma kontaktujte:     https://www.facebook.com/aporodna/

Pohodlie domova alebo pôrodnica?

26.01.2017

Posledné roky sa v médiách mimoriadne často skloňuje téma domácich pôrodov. Nastal čas návratu do našej minulosti? Legislatíva sa na to pozerá šalamúnsky. Domáci pôrod nie je na Slovensku viac »

Kedy je optimálny čas na dieťatko?

22.01.2017

Mnohé z vás určite premýšľali nad touto otázkou. A pri najväčšej chuti a najlepšej vôli to občas dopadne celkom inak. Ideálnych podmienok určujúcich vhodný čas pre tehotenstvo býva viac »

Povinné vyšetrenia v tehotenstve

17.01.2017

Milé tehuľky, NIJAKÉ povinné vyšetrenia v tehotnosti nie sú zákonom pevne stanovené. Každé vyšetrenie, vám lekár ponúka alebo odporúča, pričom ešte pred samotným výkonom musíte lekárovi viac »

volebná urna

Íri hlasovali o živote a smrti ešte nenarodených

25.05.2018 23:28, aktualizované: 23:57

O možnej zmene legislatívy týkajúcej sa potratov v Írsku sa v piatok hlasovalo už štvrtýkrát.

ukrajina, donbas, doneck

Na hranici s Ukrajinou sa koncentrujú ruské sily pre možný útok, tvrdí Kyjev

25.05.2018 22:44

Separatisti zasa tvrdia, že Kyjev zámerne eskaluje situáciu v Donbase pred blížiacimi sa futbalovými majstrovstvami sveta 2018 v Rusku.

kašper

Banskobystrického poslanca Kašpera má vydierať neznámy hacker

25.05.2018 21:38

Nezávislý krajský a mestský poslanec v Banskej Bystrici Igor Kašper podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre možné vydieranie.

Palestína Izrael Gaza protest

Protiizraelské protesty v Gaze si vyžiadali ďalších 86 zranených

25.05.2018 20:57

Počas súčasnej vlny protestov v Gaze prišlo od konca marca o život už najmenej 121 Palestínčanov.

Lenka

Som pôrodná asistentka s vysokoškolským diplomom a špecializáciou. Desať rokov pracujem na pôrodníckej klinike s čerstvými mamičkami. Individuálne študujem aj alternatívne cesty tehotenstvom, píšem blogy a mamičkám ponúkam pomoc v tehotenstve aj po ňom. Čo môžem urobiť pre Vás? Každé tehotenstvo, matka aj dieťa sú osobité. V nemocniciach aj ambulanciách, kde má zdravotnícky personál často plné ruky práce nie je priestor na vysvetľovanie, učenie, individuálnu pomoc. Mnohé by pri tom mamičkám pomohlo k bezstarostnejšiemu tehotenstvu, pôrodu aj starostlivosti o bábätko. S tým Vám viem pomôcť ja. Neznamená to, že nebudete chodiť k lekárovi. Ja Vás ale tehotenstvom môžem sprevádzať. Zodpoviem otázky o zdraví aj pocitoch. Otázky, ktoré sa možno lekára hanbíte opýtať, v poradni na ne žiaľ nie je čas, alebo Vám napadnú neskoro večer a bez odpovede nezaspíte. Bola som pri mnohých pôrodoch, desať rokov sa starám o mamičky a bábätká v pôrodnici. Počas mojej praxe som pochopila, že každá mamička, dieťa, pôrod aj dni po ňom sú intímne, individuálne a nesmierne dôležité. Nový život je zázrak a pri tomto zázraku vám chcem aj naďalej pomáhať. www.facebook.com/aporodna/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 27435x
Priemerná čítanosť článkov: 2110x

Autor blogu

Odkazy