Založ si blog

Obmedzenie zásahov do pôrodu

Pri nízkorizikovom tehotenstve by pôrodníci a ďalší poskytovatelia starostlivosti o rodičku mali zvážiť zásahy do pôrodu ako najnovšie zverejnila The American College of Obstetricians and Gynecologists  (ACOG).

Praktici dbajú na záujmy rodičiek a detí, ale v mnohých prípadoch sú ich záujmy obmedzované kvôli relatívne zbytočným zásahom do pôrodu alebo používaniu techník na kontrolu pôrodu. „Tieto nové odporúčania ponúkajú poskytovateľom starostlivosti možnosť prehodnotiť nutnosť pôrodníckych praktík, ktoré majú len neistú výhodu u žien s nízkym rizikom pri pôrode. Ak je to vhodné, poskytovatelia sú vyzývaní, aby zvážili využitie prístupov s nižším počtom zásahov pri zdravom tehotenstve, aby zvýšili spokojnosť žien s pôrodom.“ ako sa vyjadril Jeffrey L. Ecker , MD, vedúci oddelenia v Massachusetts General Hospital.

Čo znamená „nízkorizikové“ sa bude líšiť v závislosti od konkrétnej rodiacej ženy a medicínskych podmienok, ale všeobecne zahŕňajú klinický scenár, kedy žena rodí v plánovanom termíne a má nekomplikovaný priebeh tehotnosti. U týchto žien v raných fázach pôrodu treba popracovať na ich upokojení, pričom zdravotníci môžu zvážiť oneskorenú hospitalizáciu, kým je rodička otvorená na päť až šesť centimetrov. Rodičky, u ktorých sa pôrod vyvíja normálne a nevyžaduje vnútorné monitorovanie plodu, nie je nutné umelo praskať plodové obaly. V prípade, že u rodičky príde v termíne pôrodu k predčasnému odtoku plodovej vody, zdravotník môže namiesto vyvolávania pôrodu zvoliť vyčkávaciu taktiku, ak nie sú prítomné žiadne dôvody na urýchlenie pôrodu, či už zo strany matky alebo dieťaťa.

Odporúčania tiež zdôrazňujúujú, že ženy majú prospech z nepretržitej citovej podpory a využívaní nefarmakologických metód tlmenia bolesti. Podpora poskytovaná vyškolenými zdravotnými pracovníkmi alebo dulami bola spojená so zlepšením pôrodných výsledkov, vrátane skrátenia dĺžky pôrodu a menším počtom cisárskych rezov. Okrem ponúkania liekov alebo epidurálnej anestézie (PEDA), kvôli zmierneniu bolesti pri pôrode, by lekári mohli ponúknuť ženám ďalšie techniky, ako je masáž, ponorenie do vody v prvej dobe pôrodnej alebo relaxačné techniky. Úplná absencia a odstránenie bolesti, nie je to jediné, čo má pre rodičky hodnotu. Skôr než len sledovanie stupnice bolesti je odporúčané hodnotiť pôrod aj z ďalších faktorov.

„Techniky ako je epidurálna anestéza (PEDA) síce môžu zmierniť bolesť, ale nemusia zmierniť úzkosť alebo utrpenie,“ povedal Tekoa L. King, CNM, MPH, člen ACNM. „Poskytovanie citovej podpory a jej mechanizmov preukázali pozitívne výsledky, preto sa odporúča, aby zdravotníci dodržiavali včlenenie podporných osôb (otecko, kamarátka, dula, matka..). Táto stratégia je prospešná pre rodičky a nákladovo efektívnejšia pre nemocnice práve kvôli nižšiemu počtu cisárskych rezov a skráteniu dĺžky pôrodu. Je dôležité, aby pôrodné asistentky, pôrodníci a ďalší personál podporovali ženy pri pôrode citovo aj fyzicky. „

K ďalším odporúčaniam pre nízkorizikové tehotenstvá patrí možnosť prerušovaného, namiesto neustáleho monitorovania srdcového tepu plodu, tzv. CTG záznamom (pokiaľ je to možné), taktiež časté zmeny polohy pri pôrode môžu pomôcť rodičke a napomahájú optimálnej polohe dieťaťa. Ďalšie z odporúčaní je dopriať žene, aby používala vlastnú techniku tlačenia.

Stanovisko výboru, „Prístupy k obmedzeniu zásahu počas pôrodu,“ # 687 bude k dispozícii vo februári 2017 vo vydaní gynekológie a pôrodníctva.

www.acog.org

 

Žiaľ, v poslednom čase je pre mňa nemožné prihlásiť sa do debaty, takže v prípade akýchkoľvek postrehov ma kontaktujte:     https://www.facebook.com/aporodna/

Pohodlie domova alebo pôrodnica?

26.01.2017

Posledné roky sa v médiách mimoriadne často skloňuje téma domácich pôrodov. Nastal čas návratu do našej minulosti? Legislatíva sa na to pozerá šalamúnsky. Domáci pôrod nie je na Slovensku viac »

Kedy je optimálny čas na dieťatko?

22.01.2017

Mnohé z vás určite premýšľali nad touto otázkou. A pri najväčšej chuti a najlepšej vôli to občas dopadne celkom inak. Ideálnych podmienok určujúcich vhodný čas pre tehotenstvo býva viac »

Povinné vyšetrenia v tehotenstve

17.01.2017

Milé tehuľky, NIJAKÉ povinné vyšetrenia v tehotnosti nie sú zákonom pevne stanovené. Každé vyšetrenie, vám lekár ponúka alebo odporúča, pričom ešte pred samotným výkonom musíte lekárovi viac »

salih muslim

V Prahe údajne zadržali bývalého lídra sýrskych Kurdov

25.02.2018 13:28

Sálih Muslim figuruje s takzvaným červeným upozornením aj na zozname medzinárodne hľadaných osôb Interpolu.

Hongkong, Čína, Si Ťin-pching

Počet mandátov čínskeho prezidenta bude neobmedzený

25.02.2018 13:16

Rozhodnutie o zrušení obmedzenia sa očakávalo. Z Pekingu sa už dlhšie šírili informácie, podľa ktorých by mal súčasný prezident zostať pri moci aj po vypršaní jeho druhého mandátu.

parlament, poslanci, OĽaNO

Platy poslancov by mohli vzrásť až o 300 eur

25.02.2018 11:40

po zmenách by už plat poslancov nemal byť rozdelený na dve časti. Paušálne náhrady by sa mali pripojiť k základnému platu.

počasie zima mrazy sneh príroda

Mrazy udreli v plnej sile, budú pokračovať a môžu atakovať až mínus 30°C

25.02.2018 11:22

Najchladnejšie ráno tejto zimy mali v nedeľu aj v Liptovskej Tepličke -23,4 stupňa Celzia.

Lenka

Som pôrodná asistentka s vysokoškolským diplomom a špecializáciou. Desať rokov pracujem na pôrodníckej klinike s čerstvými mamičkami. Individuálne študujem aj alternatívne cesty tehotenstvom, píšem blogy a mamičkám ponúkam pomoc v tehotenstve aj po ňom. Čo môžem urobiť pre Vás? Každé tehotenstvo, matka aj dieťa sú osobité. V nemocniciach aj ambulanciách, kde má zdravotnícky personál často plné ruky práce nie je priestor na vysvetľovanie, učenie, individuálnu pomoc. Mnohé by pri tom mamičkám pomohlo k bezstarostnejšiemu tehotenstvu, pôrodu aj starostlivosti o bábätko. S tým Vám viem pomôcť ja. Neznamená to, že nebudete chodiť k lekárovi. Ja Vás ale tehotenstvom môžem sprevádzať. Zodpoviem otázky o zdraví aj pocitoch. Otázky, ktoré sa možno lekára hanbíte opýtať, v poradni na ne žiaľ nie je čas, alebo Vám napadnú neskoro večer a bez odpovede nezaspíte. Bola som pri mnohých pôrodoch, desať rokov sa starám o mamičky a bábätká v pôrodnici. Počas mojej praxe som pochopila, že každá mamička, dieťa, pôrod aj dni po ňom sú intímne, individuálne a nesmierne dôležité. Nový život je zázrak a pri tomto zázraku vám chcem aj naďalej pomáhať. www.facebook.com/aporodna/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 23718x
Priemerná čítanosť článkov: 1824x

Autor blogu

Odkazy