Založ si blog

Obmedzenie zásahov do pôrodu

Pri nízkorizikovom tehotenstve by pôrodníci a ďalší poskytovatelia starostlivosti o rodičku mali zvážiť zásahy do pôrodu ako najnovšie zverejnila The American College of Obstetricians and Gynecologists  (ACOG).

Praktici dbajú na záujmy rodičiek a detí, ale v mnohých prípadoch sú ich záujmy obmedzované kvôli relatívne zbytočným zásahom do pôrodu alebo používaniu techník na kontrolu pôrodu. „Tieto nové odporúčania ponúkajú poskytovateľom starostlivosti možnosť prehodnotiť nutnosť pôrodníckych praktík, ktoré majú len neistú výhodu u žien s nízkym rizikom pri pôrode. Ak je to vhodné, poskytovatelia sú vyzývaní, aby zvážili využitie prístupov s nižším počtom zásahov pri zdravom tehotenstve, aby zvýšili spokojnosť žien s pôrodom.“ ako sa vyjadril Jeffrey L. Ecker , MD, vedúci oddelenia v Massachusetts General Hospital.

Čo znamená „nízkorizikové“ sa bude líšiť v závislosti od konkrétnej rodiacej ženy a medicínskych podmienok, ale všeobecne zahŕňajú klinický scenár, kedy žena rodí v plánovanom termíne a má nekomplikovaný priebeh tehotnosti. U týchto žien v raných fázach pôrodu treba popracovať na ich upokojení, pričom zdravotníci môžu zvážiť oneskorenú hospitalizáciu, kým je rodička otvorená na päť až šesť centimetrov. Rodičky, u ktorých sa pôrod vyvíja normálne a nevyžaduje vnútorné monitorovanie plodu, nie je nutné umelo praskať plodové obaly. V prípade, že u rodičky príde v termíne pôrodu k predčasnému odtoku plodovej vody, zdravotník môže namiesto vyvolávania pôrodu zvoliť vyčkávaciu taktiku, ak nie sú prítomné žiadne dôvody na urýchlenie pôrodu, či už zo strany matky alebo dieťaťa.

Odporúčania tiež zdôrazňujúujú, že ženy majú prospech z nepretržitej citovej podpory a využívaní nefarmakologických metód tlmenia bolesti. Podpora poskytovaná vyškolenými zdravotnými pracovníkmi alebo dulami bola spojená so zlepšením pôrodných výsledkov, vrátane skrátenia dĺžky pôrodu a menším počtom cisárskych rezov. Okrem ponúkania liekov alebo epidurálnej anestézie (PEDA), kvôli zmierneniu bolesti pri pôrode, by lekári mohli ponúknuť ženám ďalšie techniky, ako je masáž, ponorenie do vody v prvej dobe pôrodnej alebo relaxačné techniky. Úplná absencia a odstránenie bolesti, nie je to jediné, čo má pre rodičky hodnotu. Skôr než len sledovanie stupnice bolesti je odporúčané hodnotiť pôrod aj z ďalších faktorov.

„Techniky ako je epidurálna anestéza (PEDA) síce môžu zmierniť bolesť, ale nemusia zmierniť úzkosť alebo utrpenie,“ povedal Tekoa L. King, CNM, MPH, člen ACNM. „Poskytovanie citovej podpory a jej mechanizmov preukázali pozitívne výsledky, preto sa odporúča, aby zdravotníci dodržiavali včlenenie podporných osôb (otecko, kamarátka, dula, matka..). Táto stratégia je prospešná pre rodičky a nákladovo efektívnejšia pre nemocnice práve kvôli nižšiemu počtu cisárskych rezov a skráteniu dĺžky pôrodu. Je dôležité, aby pôrodné asistentky, pôrodníci a ďalší personál podporovali ženy pri pôrode citovo aj fyzicky. „

K ďalším odporúčaniam pre nízkorizikové tehotenstvá patrí možnosť prerušovaného, namiesto neustáleho monitorovania srdcového tepu plodu, tzv. CTG záznamom (pokiaľ je to možné), taktiež časté zmeny polohy pri pôrode môžu pomôcť rodičke a napomahájú optimálnej polohe dieťaťa. Ďalšie z odporúčaní je dopriať žene, aby používala vlastnú techniku tlačenia.

Stanovisko výboru, „Prístupy k obmedzeniu zásahu počas pôrodu,“ # 687 bude k dispozícii vo februári 2017 vo vydaní gynekológie a pôrodníctva.

www.acog.org

 

Žiaľ, v poslednom čase je pre mňa nemožné prihlásiť sa do debaty, takže v prípade akýchkoľvek postrehov ma kontaktujte:     https://www.facebook.com/aporodna/

Pohodlie domova alebo pôrodnica?

26.01.2017

Posledné roky sa v médiách mimoriadne často skloňuje téma domácich pôrodov. Nastal čas návratu do našej minulosti? Legislatíva sa na to pozerá šalamúnsky. Domáci pôrod nie je na Slovensku viac »

Kedy je optimálny čas na dieťatko?

22.01.2017

Mnohé z vás určite premýšľali nad touto otázkou. A pri najväčšej chuti a najlepšej vôli to občas dopadne celkom inak. Ideálnych podmienok určujúcich vhodný čas pre tehotenstvo býva viac »

Povinné vyšetrenia v tehotenstve

17.01.2017

Milé tehuľky, NIJAKÉ povinné vyšetrenia v tehotnosti nie sú zákonom pevne stanovené. Každé vyšetrenie, vám lekár ponúka alebo odporúča, pričom ešte pred samotným výkonom musíte lekárovi viac »

Dmitrij Peskov

Hovorca Kremľa Peskov vylúčil automatický návrat Kuríl pod správu Japonska

18.11.2018 21:51

Japonský premiér údajne sľúbil, že ak Rusko prevedie časť ostrovov na Japonsko, americké základne tam nebudú.

francúzsko, demonštrácia, protest, žlté vesty, cesta, auto, blokáda

Počas protestov vo Francúzsku utrpelo zranenia vyše 400 ľudí

18.11.2018 20:18

Štrnásť zranených je vo vážnom stave. Protesty dnes pokračovali na 150 miestach.

bitcoin

Šéfka MMF: Aj centrálne banky by mali vydávať kryptomeny

18.11.2018 19:00

Centrálne banky by mali uvažovať o emisii digitálnych mien, keďže sa nachádzame v období, v ktorom sa mení chápanie peňazí, tvrdí Christine Lagardová.

rusko, obrazy, picasso, maliar, vystava

V Rumunsku sa možno objavil Picassov obraz ukradnutý pred 6 rokmi

18.11.2018 18:45

Na holandskú ambasádu v Bukurešti s obrazom prišla spisovateľka rumunského pôvodu, ktorá o krádeži napísala knihu.

Lenka

Som pôrodná asistentka s vysokoškolským diplomom a špecializáciou. Desať rokov pracujem na pôrodníckej klinike s čerstvými mamičkami. Individuálne študujem aj alternatívne cesty tehotenstvom, píšem blogy a mamičkám ponúkam pomoc v tehotenstve aj po ňom. Čo môžem urobiť pre Vás? Každé tehotenstvo, matka aj dieťa sú osobité. V nemocniciach aj ambulanciách, kde má zdravotnícky personál často plné ruky práce nie je priestor na vysvetľovanie, učenie, individuálnu pomoc. Mnohé by pri tom mamičkám pomohlo k bezstarostnejšiemu tehotenstvu, pôrodu aj starostlivosti o bábätko. S tým Vám viem pomôcť ja. Neznamená to, že nebudete chodiť k lekárovi. Ja Vás ale tehotenstvom môžem sprevádzať. Zodpoviem otázky o zdraví aj pocitoch. Otázky, ktoré sa možno lekára hanbíte opýtať, v poradni na ne žiaľ nie je čas, alebo Vám napadnú neskoro večer a bez odpovede nezaspíte. Bola som pri mnohých pôrodoch, desať rokov sa starám o mamičky a bábätká v pôrodnici. Počas mojej praxe som pochopila, že každá mamička, dieťa, pôrod aj dni po ňom sú intímne, individuálne a nesmierne dôležité. Nový život je zázrak a pri tomto zázraku vám chcem aj naďalej pomáhať. www.facebook.com/aporodna/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 39139x
Priemerná čítanosť článkov: 3011x

Autor blogu

Odkazy